google تولد 21 سالگی‌اش را با یک لوگوی معنی‌دار جشن گرفت

غول موتورهای جستجو روز جمعه تولد 21 سالگی اش را با نمایش تصویر یک کامپیوتر قدیمی در صفحه جستجوی خود جشن گرفت.

در لوگوی موقتی یا همان گوگل دودِل (Google Doodle) تصویر یک سیستم قدیمی که چندین سیم از آن بیرون زده به چشم می خورد. در مانیتور، صفحه آشنای سرچ گوگل را می بینیم و گوشه سمت راست تصویر نیز تاریخ 27 سپتامبر 1998 (5 مهر ماه 1377) حک شده است:

تصویر فوق در واقع شمایل کامپیوترهای دو دهه پیش را نشان می دهد و مربوط به دوره ای است که «سرگی برین» (Sergey Brin) و «لری پیج» (Larry Page)، دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه استنفورد و هم بنیانگذاران گوگل مقاله خود در مورد آناتومی موتورهای جستجوی وب را منتشر کردند. آنها در ابتدای این مقاله به «گوگل»، نمونه اولیه «موتور جستجوی بزرگ که دارای حداقل 24 میلیون صفحه است»، اشاره کردند:

«ما اسم سیستم خود را گوگل انتخاب کرده ایم چون کلمه googol یا 10100 (عدد یک با صد صفر) به این شکل تلفظ شده و کاملاً با هدف ما که می خواهیم یک موتور جستجوی عظیم توسعه دهیم همخوانی دارد.»

در طول بیست و یک سالی که از ایده «پیج» و «برین» در مورد موتورهای جستجو می گذرد، گوگل از یک شرکت نوپا به غول موتورهای جستجو تبدیل شده است. موتور جستجوی این شرکت صدها میلیون صفحه اینترنتی را به کاربران سراسر دنیا نمایش می دهد و از همه تر به پرنفوذترین پلتفرم تبلیغات تبدیل شده است.

«آلفابت»، کمپانی مادر گوگل نیز یکی از بزرگ ترین شرکت های دنیا بوده و در زمینه هایی همچون افزایش طول عمر، ماشین های خودران و سیستم عامل اندروید فعالیت می کند.

اولین دودِل گوگل در سال 1998

نکته جالب اینکه هنوز در مورد تاریخ تولد گوگل بحث وجود دارد و حتی خود کمپانی هم نمی داند تاریخ تولدش دقیقاً چه روزی است. این شرکت قبلاً در تاریخ 27 سپتامبر 2006 تولد خود را برگزار کرده، اما سال قبل تولد خود را یک روز زودتر و در تاریخ 26 سپتامبر جشن گرفت. سال 2004 و 2003 و نیز تولد این شرکت به ترتیب در روز 7 و 8 سپتامبر برگزار شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *