مهم ترین دلایل سیاهی و کبودی زیر چشم

تیرگی دور چشم یکی از مشکلات پوستی است که در زیر پلک‌های پایین مردان و زنان بروز می‌کند، اغلب به صورت یک نیم دایره تیره زیر چشم دیده می‌شود و بسیاری از افراد علت آن را ناشی از پیری می‌دانند اما خانم ها، چون به زیبایی پوست بسیار اهمیت می‌دهند اغلب از تیرگی دور چشم خود ناراحت می شوند .

تیرگی زیر چشم

مهمترین علل تیرگی پوست دور چشم چیست؟

خستگی پوست دور چشمتان را پیر و تیره می‌کندالبته باید توجه داشت که خستگی نیز می‌تواند یک توضیح منطقی برای بروز تیرگی در دور چشم باشد و این قبیل تیرگی‌های دور چشم که به دلیل خستگی بروز می‌کنند، نگران کننده نیستند و به مراقبت پزشکی نیاز ندارند چرا که با استراحت، چشم فرصت پیدا می‌کند به حالت طبیعی خود بازگردد و عوارضی، چون تیرگی دور چشم در این صورت از بین خواهد رفت.

در صورت خستگی بیش از حد فقط با چند ساعت خوابیدن رنگ پوست دور چشم فرد به حالت عادی خود باز می‌گردد، اما در کسانی که دچار کم‌خوابی یا بی‌خوابی هستند، پوست خسته می‌شود و در نتیجه بافت‌های پوستی تیره‌تر به نظر می‌آیند و رگ‌های خونی زیر پوست دیده می‌شوند.

همچنین بی‌خوابی نیز می‌تواند باعث ایجاد مایع در زیر چشمان شما شود و پف و سیاهی پوست دور چشم در این صورت سراغ افراد می‌آید.
مراقب نور خورشید و تاثیر آن در پوست دور چشمتان باشید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند بدن شما را به تولید بیش از حد ملانین (رنگدانه که رنگ پوست شما را تعیین می‌کند) تشویق کند و نور خورشید بیش از حد مخصوصا برای چشم می‌تواند باعث ایجاد رنگدانه در اطراف پوست چشم شود.

پیری، پوست دور چشمتان را تیره می‌کند

پیری طبیعی پوست یکی دیگر از علل رایج تیرگی پوست دور چشم محسوب می‌شود، با افزایش سن پوست سست‌تر می‌شود همچنین چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ الاستیسیته کاهش می‌یابد و به دنبال آن رگ‌های خونی تیره زیر پوست قابل رویت هستند و ناحیه زیر چشم‌های شما را تیره می‌کنند.
تلویزیون، موبایل و کامپیوتر پوست دور چشم را سیاه و پیر می‌کند

تماشای تلویزیون یا خیره شدن به صفحه نمایش کامپیوتر می‌تواند موجب بروز سیاهی و پف و پیری پوست دور چشم شما شود، زیرا در این صورت به چشم شما فشار وارد می‌شود و این فشار می‌تواند عروق خونی اطراف چشم شما را بزرگ کند که در نتیجه، پوست اطراف چشم شما تیره‌تر به نظر می‌رسد.

تیرگی پوست با آلرژی و خشکی چشم

واکنش‌های آلرژیک و خشکی چشم می‌تواند موجب بروز تیرگی و پف پوست دور چشم شود، هنگامی که یک واکنش آلرژیک رخ می‌دهد، بدن شما هیستامین‌ها را به عنوان پاسخ به باکتری‌های مضر آزاد می‌کند و به دنبال آن علائم آزار دهنده آلرژی چشمی از جمله خارش، قرمزی و سوزش در چشم بروز می‌کند.

هیستامین‌ها باعث دیده شدن و برجسته شدن رگ‌های خونی زیر چشم شما می‌شوند و به دنبال آن پوست دور چشم شما تیره به نظر می‌رسد همچنین بسیاری از افراد در زمان بروز آلرژی چشم خود را مدام مالش می‌دهند و این کار باعث التهاب و تورم رگ‌های خونی می‌شود و در بروز چروک و تیرگی پوست چشم موثر است.کم آبی پوست دور چشمتان را تیره می‌کند

از دست دادن آب بدن یک علت رایج بروز تیرگی و پف پوست دور چشم شما محسوب می‌شود، بدن شما هنگامی که مقدار مناسب آب دریافت نمی‌کند، پوست زیر چشم شروع به خشن شدن می‌کند و دور چشم شما تیره می‌شود.

مهم ترین دلایل کبودی زیر چشم چیست ؟

سابقه خانودگی عامل تیرگی و پف دور چشم .سابقه خانوادگی نیز در بروز تیرگی و پف پوست دور چشم شما نقش دارد، این عارضه می‌تواند یک موضوع ارثی باشد،در این صورت از اوایل دوران کودکی تیرگی یا پف پوست دور چشم دیده می‌شود و ممکن است در آینده این عارضه از بین برود یا تشدید شود.
بیماری تیروئید عامل تیرگی و پف دور چشم همچنین به نظر متخصصان بیماری تیروئید نیز می‌تواند عامل بروز تیرگی و پف پوست دور چشم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *