روشی جدید برای درمان سرطان خون

محققان دانشگاه ساسکاچوان کانادا، توانستند با استفاده از سیستم‌های دفع ضایعات، سلول های سرطان خون را از بین برده و این بیماری مهلک را درمان کنند. این روش جدید غیر تهاجمی محسوب می شود و به کمک دارو می توان بدن را در جهت دفع سلول سرطانی به عنوان ضایعات هدایت کرد.

درمان سرطان خون

به گزارش مدیکال اکسپرس دانشمندان دانشگاه ساسکاچوان، سیستم‌های دفع ضایعات سلول‌های سرطان خون را بیش از حد فعال کرده و باعث مرگ این سلول‌ها و در نتیجه درمان سرطان خون شدند.

محققان بر این باورند که این یافته می‌تواند با متمرکز شدن روی پروتئینی که پیش از این تصور می‌شد نمی‌توان آن را هدف قرار داد، درمان سرطان خون را بهبود بخشید.

به گفته محققان دانشگاه ساسکاچوان:

آنها در زمینه تجسم‌سازی بیولوژی ساختاری به وسیله تسهیلاتی چون کریستالوگرافی (بلورنگاری) در مرکز تحقیقات نوری کانادا، به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند که ثابت می‌کند می‌توان با استفاده از داروی جدید درمان سرطان به نام ONC201 ، پروتئاز ClipP را فعال کرد و موجب مرگ سلولی شد. پروتئاز یا پروتئین‌گوار به آنزیم‌هایی گفته می‌شود که باعث تجزیه پروتئین‌ها می‌شوند.

تکنیک‌های بلورنگاری به این محققان کمک کرد تا بتوانند بیولوژی ساختاری سلول‌های سرطان خون را در مرکز تحقیقات نوری بررسی کنند.

محققان می‌گویند، تاکنون حتی در مراکز بزرگ تحقیقاتی سرطان نتوانسته بودند این نوع پروتئین که موجب مرگ سلولی می‌شود را در سطح اتمی بررسی کنند. اما آنها اکنون از اینکه روشی برای درمان بهتر سرطان خون پیدا کرده‌اند، بسیار هیجان‌زده هستند و امیدوارند که این روش درمانی برای درمان‌های سرطان دیگر هم به کار رود.

درمان لوسمی حاد

این محققان در حال حاضر با روش ابداعی خود قصد دارند، لوسمی حاد مغز استخوان ( نوعی سرطان خون که در آن مغز استخوان، میلوبلاست (نوعی گلبول سفید)، گلبول قرمز یا پلاکت‌های غیرطبیعی می‌سازد) را درمان کنند. نرخ بقای افرادی که به این نوع سرطان مبتلا می‌شوند، بسیار کم است.

در ضمن محققان دانشگاه ساسکاچوان در تلاش‌اند، نقش میتوکندری در سرطان خون را به خوبی درک کرده تا با هدف قرار دادن آنها این بیماری را بهتر درمان کنند. میتوکندری در سلول، اندامکی است که وظیفه آن، تنفس سلولی و انتقال انرژی است.

نتایج بررسی دانشمندان بسیار بهتر از چیزی بوده که انتظار داشته‌اند و امیدوارند با این تحقیق بتوانند راه را برای درمان بهتر سرطان باز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *