جوانسازی صورت با طب سوزنی !

طب سوزنی و بحث زیبایی و درمان با آن کمتر مورد توجه افراد جامعه ماست. در حالی که این طب سالیان بسیاری است که در درمان و زیبایی کاربردهای فراوانی دارد. می‌توانیم بگوییم که این طب در بسیاری موارد اثرات و نتایج بهتری هم نسبت به طب مدرن دارد و بدون عارضه هم هست. در این اینجا درباره جوانسازی پوست صورت با طب سوزنی مطالب مفیدی را جمع‌آوری کرده‌ایم که در ادامه برای‌تان آورده‌ایم.

طب سوزنی

طب سوزنی جزء قدیمی‌ترین روش‌های مداخله بشر در کارهای زیبایی صورت است. از هزاران سال پیش این روش کاربرد داشته که حتی در برخی متون‌های ادبی هم به این روش یعنی انجام طب سوزنی اشاره شده است. در واقع طب سوزنی با فیزیولوژی طبیعی خود بدن باعث افزایش کلاژن‌سازی و افزایش تولید الاستین بیشتری می‌شود که در نتیجه باعث سفت‌تر شدن و لیفت پوست صورت می‌شود.

می‌توان گفت که دو ماده در طراوت و جوانی پوست نقش عمده‌ای دارند؛ الاستین و کلاژن. الاستین موجب انعطاف‌پذیری پوست می‌شود و کلاژن عامل رشد سلول‌های جوان پوست است. با کاهش میزان تولید این دو ماده در بدن، پوست نازک و شکننده شده که این امر موجب بروز شیارهایی در پوست می‌شود که به صورت چین و چروک دیده می‌شوند.

ظاهر شدن چین و چروک در پوست به ویژه در ناحیه پیشانی و نواحی دور چشم را می‌توان بخشی از روند طبیعی بالا رفتن سن دانست که در این فرآیند پوست آب خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود، ضمن اینکه خاصیت ارتجاعی پوست نیز تا حد زیادی از دست می‌رود.

طب سوزنی می‌تواند یکسری فاکتورها و آنزیم‌ها را در پوست فعال کند که باعث جوان‌تر شدن پوست می‌شود، ضمن اینکه طب سوزنی خونرسانی را در بافت‌ها افزایش می‌دهد و همین کار باعث شفاف شدن و خوش‌رنگ‌تر شدن پوست صورت می‌شود و منافذ پوست صورت هم به شکل معمول‌تری در می‌آید (یعنی منافذ خیلی باز با طب سوزنی کمتر و بهتر می‌شود و اگر منافذ گرفتگی دارند و پوست را دچار گرفتگی کردند باز می‌شوند).

در طب سوزنی از سوزن‌های مخصوصی استفاده می‌شود که مویی شکل و با قطر بسیار اندک هستند. سوزن‌های مویی شکل به ضخامت تار مو که اصلا دردناک نیست. از طرفی سوزن‌ها خشک هستند. معمولا در هر جلسه بین 20 تا 100 سوزن برای کار صورت برحسب شدت چروک‌ها و بیمار انتخاب می‌شود. همچنین علاوه بر نقاط طب سوزنی نقاط دیگری هم برای این کار انتخاب می‌شود و گاه برای گونه‌گذاری استفاده از طب سوزنی الکتریکی هم لازم است.

تعداد جلساتی که برای طب سوزنی لازم است بسته به سن افراد و کیفیت پوست آنها از 15 تا 24 جلسه تفاوت دارد. در 10 جلسه اول معمولا افراد باید هفته‌ای دو تا سه‌بار به پزشک خود مراجعه کنند. بعد از آن هم هفته‌ای یک‌بار درمان کافی است.

طب سوزنی باعث افزایش خونرسانی هم می‌شود که این کار در شادابی و جوانی پوست تاثیر بسزایی دارد. جوانسازی پوست با طب سوزنی چیزی فراتر از یک روش زیباسازی است. این روش یک فرآیند جوانسازی و تجدید حیات است که با آن کل بدن احساس تازگی می‌کند. همچنین با طب سوزنی می‌توان پوستی شفاف‌تر، باطراوت‌تر و جوان‌تر داشت.

به‌طور خلاصه می‌توان مکانیسم‌های طب سوزنی صورت را این‌گونه شرح داد که چرخش خون و انرژی را در کل بدن بهبود می‌دهد. به همین دلیل وقتی برای بیماران فقط طب سوزنی روی بدن هم انجام می‌شود، بعد از چند جلسه بدون اینکه روی صورت کاری انجام شود، صورت شفاف می‌شود. همچنین باعث افزایش توان عضلات و خاصیت ارتجاعی پوست صورت می‌شود. با فعال کردن مکانیسم‌های مربوط به ترمیم زخم می‌توان ابتدا جریان خون در پوست و بعد جریان اکسیژن‌رسانی به پوست را افزایش دهد که نفوذپذیری عروق را بالا می‌برد و باعث رفع مواد زاید می‌شود. به علاوه با کاهش ادم و مایعات اضافه بدن به کاهش ادم در اطراف چشم کمک می‌کند.

درواقع جوانسازی صورت، فرد را 5 الی 15 سال جوان‌تر نشان می‌دهد و آثار آن تنها بعد از چند جلسه درمان نمایان می‌شود. خطوط باریک و کم‌عمق به طور کلی از بین می‌روند و چین و چروک‌های عمیق‌تر، کاهش می‌یابند.

در ادامه باید بگوییم که طب سوزنی در موارد دیگری در جوانسازی پوست هم کاربرد دارد. مثلا پف زیر چشم را کاهش می‌دهد، گونه‌ها سفت می‌شوند، پف صورت از بین می‌رود، افتادگی پلک کم و غبغب هم برطرف می‌شود. دیگر نتایج جوانسازی صورت با طب سوزنی شامل مرطوب شدن صورت بر اثر گردش موضعی خون و لنف، افزایش تولید کلاژن، افتادگی صورت و چهره، سفت شدن عضلات صورت، برطرف شدن لک و کک و مک صورت، تنگ شدن منافذ پوستی، درمان ریزش مو، روشن شدن چشم‌ها، گونه‌گذاری، تعادل هورمونی و کمک به برطرف شدن جوش، کم شدن استرس و به طور کلی بازگشت زیبایی طبیعی به صورت یا لیفتینگ پوست موثر است.

معمولا بعد از سه الی چهار جلسه اثرات اولیه کار با طب سوزنی که شامل شاداب و روشن شدن پوست است، ظاهر می‌شود و بعد از 8-7 جلسه اثرات کلاژن‌سازی شامل سفتی، گونه و کاهش عمق چروک‌ها مشخص است. چون کلا برای کلاژن‌سازی سه هفته زمان لازم دارد.

برای پیشگیری از پیری زودرس پوست بهتر است درمان با طب سوزنی از سنین پایین‌ یعنی حدود 22 سالگی آغاز شود. هر چند برای انجام طب سوزنی سن خاصی مطرح نیست چون بدون عارضه است، می‌توان در تمام سنین از آن استفاده کرد. همچنین تاثیر طب سوزنی تا حدی به تکنیک و درمانگر بستگی دارد و هر درمانگری ممکن است روش خاص خود را داشته باشد.

باتوجه به پژوهش‌های انجام شده در مراکز پیشرفته دنیا نشان داده شده که طب سوزنی اگر توسط پزشک مجرب و ماهر انجام شود، نتایج شگفت‌انگیزی درپی خواهد داشت. درواقع باید گفت بدون رفتن زیر تیغ جراحی و صرف هزینه‌های زیاد با کمک طب سوزنی می‌توان چهره‌ای جوان‌تر و پوستی شاداب‌تر داشت.

طب سوزنی در زیبایی اثرات بسیار مفیدی دارد. این اثرات نه تنها روی زیبایی و شادابی پوست صورت ظاهر می‌شود بلکه باعث ایجاد آرامش و نشاط در بدن می‌شود. همچنین نسبت به روش‌های دیگر مقرون به‌صرفه‌تر است. برخی متخصصان این طب معتقدند طب سوزنی می‌تواند صددرصد روی جوانسازی صورت تاثیرگذاری خوبی داشته باشد.

توصیه می‌شود بعد از انجام طب سوزنی تنها کرمی که برای پوست صورت استفاده می‌شود کرم ضدآفتاب باشد؛ چون پوست حساس‌تر می‌شود، کرم ضدآفتاب مانع از اشعه به پوست و لکه‌دار شدن آن می‌شود در غیر این صورت نیاز به کرم خاصی نیست.

در پایان لازم می‌دانیم بگوییم که برای انجام جوانسازی پوست با طب سوزنی باتوجه به مطالب گفته شده حتما نزد درمانگری متبحر و ماهر مراجعه شود و به توصیه‌هایی که وی می‌گوید به درستی انجام شود تا به نتیجه دلخواه دست یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *